Preskoči na glavni sadržaj

Kontrolom stresa protiv herpesa i kroničnih bolesti

Danas smo jače nego ikada izloženi stresnim situacijama, naš je imunitet na stalnoj provjeri. Puno se govori o utjecaju stresa na naše zdravlje te načinima kako osnažiti organizam i podići imunitet. 

Mnoga istraživanja potvrđuju važnost kontrole stresa te povezanost tijela i uma.

Vrlo zanimljiva su istraživanja koja su pokazala da parovi koji se kroz tri mjeseca svakodnevno svađaju i prepiru tri ili četiri dana nakon svađe dobili prehladu ili infekciju gornjih dišnih puteva. U slučaju mnogih banalnih virusa, period smirenosti predstavljao je vrijeme inkubacije. 

Isti obrazac stres-infekcija može se primijeniti i u slučaju virusa herpesa oba tipa koji izazivaju groznice na usnici ili oboljenja genitalija. Kad se jednom zarazi virusom herpesa on može u tijelu mirovat do nekog trenutka kada imunitet oslabi i tada opet buknuti. Tijekom proučavanja reaktivacije virusa herpesa javljala se kod studenata medicine koji su polagali završne godišnje ispite, kod nedavno razvedenih žena i kod ljudi koji su se nalazili pod stalnim pritiskom zbog brige o nekom oboljelom članu obitelji. 

S medicinskog stanovišta kako se navodi u knjizi Emocionalna inteligencija, autora Daniela Golemana ; iz razloga što je cijena stresa tako visoka tehnike relaksacije koristi se klinički kako bi se ublažili simptomi velikog broja kroničnih oboljenja poput; kardiovaskularnih oboljenja, dijabetesa, artritisa, astme, kroničnih bolova itd. Do određenog stupnja svi se simptomi pogoršavaju uslijed stresa i emocionalne napetosti, a opuštanje-relaksacija i ovladavanje uznemirujućim osjećajima (drugim riječima kontrola stresa) za pacijenta predstavlja olakšanje.

Kontrola naših reakcija na pojedine situacije drugim riječima kontrola stresa jedan je od najvažnijih preduvjeta za održavanje zdravog i uspješnog života. 

Jedini prirodni način za oslobođenje od stresa je relaksacija tj. opuštanje.

Danas znamo da nam se bolest pojavljuje kada nam imunitet oslabi i virusi i bakterije izazovu bolest. Mi smo u stalnom okruženju izazivača bolesti međutim kad nam je imunitet jak i stabilan bolest se neće razviti.                Iz tog razloga trebamo koristiti opuštanje i živjeti zdravije, a samim tim i sretnije.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Iskustvo polaznice seminara Silva metode

Pozdrav svima! Diplomica sam Silva metode osam godina. Završila sam seminar u Opatiji, a onda sam prisustvovala na nekoliko obnavljanja u Rijeci. Silva metoda promijenila je u ovim godinama živote, kako meni tako i mojim najmilijima. Konkretno, postala sam bolja osoba, shvatila sam da ljutnja, tuga i ostale negativne emocije smetaju više meni nego onima na koje su usmjerene, stoga sam "popustila" lance i puštam život da mi donosi samo prekrasne stvari iz dana u dan. Napredovala sam psihički i fizički, emotivno, okružila sam se prekrasnim ljudima, pomogla mami da prebrodi rak i sinu da dobije posao svog života. "Zavirila" sam u dubine sebe i svijeta i shvatila da bi bez Silva metode moj život bio prazan. A ono što je najbolje - za sve to skupa u ovim godinama koje su iza mene, nije mi trebalo puno truda ni vremena jer u prosjeku meditiram jednom dnevno i ne opterećujem se grižnjom savjesti što ne stignem ili sam preumorna za više. Kad bih p

Očekivanje kao emocija koju dajemo u cilj

Što duže radim mentalne tehnike Silva metode, to više zapažam kako je očekivanje dvosjekli mač, mehanizam svijesti koji se vrlo često koristi krivo.  Pogrešno usmjereno očekivanje vodi razočaranju, što, u slučaju ponovljenih razočaranja, često vodi ideji da je samo očekivanje pogrešno . Ovu premisu možemo pronaći u temelju nekih istočnih filozofskih sistema, no sve se češće pronalazi i na zapadu u obliku "prijateljskog" savjeta: očekuješ previše; ne smiješ ništa očekivati; imaš nerealna očekivanja.  Na sličan se način tretira i pojam želje - kao nešto što čovjeka čini nesretnim. Pitanje je, međutim, kako unutar takvog sustava uvjerenja postići bilo što? Želja, vjerovanje i očekivanje tri su elementa uspjeha - tri kamena temeljca ostvarenja svakog cilja. Želja je emotivni pokretač koji otvara mogućnost postavljanja cilja; vjerovanje je, zapravo, ništa drugo do stavljanje težišta na sebe i svoju želju namjesto na tuđa mišljenja i vjerojatnost njena ostvarenja - ono pretvar

Navika sreće

Srela sam prijatelja nakon dugo vremena i pitam ga kako si, jesi li sretan a on odgovara: ma sve super, bit ću sretan kad riješim situaciju sa kućom i nasmije se. Koliko puta se to vama desilo da na pitanje sreće dobijete odgovor kada budem zdrav bit ću sretan ili kada budem uspješan biti ću sretan... Česti uzrok nedostatka sreće u životu je odgoda i stavljanje sreće u budućnost te vezanje za ostvarivanje nekog problema/situacije. Mogli bi reći budi sretan pa ćeš biti uspješniji, zdraviji, bolji u  odnosu sa drugim ljudima... Možda vam se neće svidjeti ali sreća je mentalna navika, mentalni stav.  to što povezujemo sreću sa postizanjem nekog cilja a ne možete biti sretni zbog... to ne ide tako,  Ukoliko želite biti sretni važan element je odluka. Odlučite biti sretni i to je tako . Sreća se uči i prakticira u sadašnjem trenutku.   Sreća nije nešto što se samo po sebi događa. Sreća je nešto što sami stvarate i na što se odlučujete. Pet pravila za sreću: Ako nešto volite,uživajte u tome.