Preskoči na glavni sadržaj

Zašto se bojimo promjena?


Može se reći da postoje dvije vrste straha od promjene. Prva vrsta je strah od promjene koju sami iniciramo; druga vrsta je strah od promjena koje nam se događaju - dolaze same spletom okolnosti. Strah od bilo kakve promjene u svojoj biti predstavlja blokadu za napredovanje i osobni razvoj. Osobno usavršavanje znači stalno mijenjanje. Život je promjena; promjene su sastavni dio života: promjena dan-noć, promjene godišnjih doba...
Odakle nam onda toliki strah od promjene?
Odgovor je jednostavan: zbog želje za sigurnošću. Sigurnost, međutim, najčešće pogrešno tražimo u svijetu izvan nas samih, tzv. objektivnom svijetu u kojem primamo informacije pomoću pet glavnih osjetila: vid, sluh, miris, okus i dodir. Taj je pristup pogrešan jer tako dolazimo do sigurnosti koja se postiže posjedovanjem materijalnih stvari, sigurnog stalnog posla, oslanjanja na odnos s partnerom.
 

Privid sigurnosti

 
Kod takvog pristupa osoba ima odnos posjedovanja prema onom što joj stvara sigurnost; naglasak je, dakle, na "imati". To se može pokazati čak i u tome da se brak i emotivna veza promatraju kao vlasništvo nad drugom osobom. Sve to može kreirati osjećaj sigurnosti, koji je čisti privid. To postaje jasno tek ako nam se dogodi neka neočekivana promjena koja sruši taj naš „siguran“ svijet koji smo si napravili. (Npr. dobijemo otkaz na poslu, ostavi nas voljena osoba...)

Svaka promjena nosi veliku količinu energije. Kako ćemo usmjeriti i iskoristiti tu energiju dok prolazimo kroz proces promjene, ovisi o tome da li ćemo i koliko imati pozitivnog efekta od nje. Količina energije koju promjena iziskuje najčešće nam djeluje zastrašujuće, pogotovo ako promjena nije ugodna. Ta ogromna energija može nas uništiti ili je možemo usmjeriti za osobni razvoj - što će od toga dvoga biti ovisi samo o nama samima i stavu kojeg zauzimamo u trenutku promjene. Ako zauzmemo stav: „To je katastrofa“, usmjeravamo energiju na naše uništenje. To je kao da smo negativno isprogramirali energiju u smjeru bespomoćnosti - usmjerili vlastitu pažnju na ono što smo izgubili jadikovanjem o svojoj tragičnoj sudbini.  
 

Promjene kao životni testovi

 

Ako pak zauzmemo stav: „To je novo iskustvo i izazov“, stavljamo energiju u funkciju osobnog razvoja, rasta i unutrašnjeg sazrijevanja.  Promjene su naši životni testovi. Jesmo li naučili lekciju i prelazimo li na novu, višu razinu, ovisi o tome kako se odnosimo prema promjeni i energiji koju ona nosi. 

Spoznaja i prihvaćanje istine kako u biti ništa ne posjedujemo nego nam je samo dano na korištenje, daje nam snagu za prolazak kroz promjene.
Iz te perspektive postajemo svjesni kako je prava, istinska sigurnost u nama samima: u našoj snazi, odlukama koje donosimo i načinu na koji se nosimo s promjenama.


Primjedbe

  1. Odlično! Baš sam tražila ovaj članak o promjenama koji je Nikoleta pisala još tamo 2008. Čini mi se da je bio objavljen na she portalu. :-)

    OdgovoriIzbriši

Objavi komentar

Popularni postovi s ovog bloga

Iskustvo polaznice seminara Silva metode

Pozdrav svima! Diplomica sam Silva metode osam godina. Završila sam seminar u Opatiji, a onda sam prisustvovala na nekoliko obnavljanja u Rijeci. Silva metoda promijenila je u ovim godinama živote, kako meni tako i mojim najmilijima. Konkretno, postala sam bolja osoba, shvatila sam da ljutnja, tuga i ostale negativne emocije smetaju više meni nego onima na koje su usmjerene, stoga sam "popustila" lance i puštam život da mi donosi samo prekrasne stvari iz dana u dan. Napredovala sam psihički i fizički, emotivno, okružila sam se prekrasnim ljudima, pomogla mami da prebrodi rak i sinu da dobije posao svog života. "Zavirila" sam u dubine sebe i svijeta i shvatila da bi bez Silva metode moj život bio prazan. A ono što je najbolje - za sve to skupa u ovim godinama koje su iza mene, nije mi trebalo puno truda ni vremena jer u prosjeku meditiram jednom dnevno i ne opterećujem se grižnjom savjesti što ne stignem ili sam preumorna za više. Kad bih p

Očekivanje kao emocija koju dajemo u cilj

Što duže radim mentalne tehnike Silva metode, to više zapažam kako je očekivanje dvosjekli mač, mehanizam svijesti koji se vrlo često koristi krivo.  Pogrešno usmjereno očekivanje vodi razočaranju, što, u slučaju ponovljenih razočaranja, često vodi ideji da je samo očekivanje pogrešno . Ovu premisu možemo pronaći u temelju nekih istočnih filozofskih sistema, no sve se češće pronalazi i na zapadu u obliku "prijateljskog" savjeta: očekuješ previše; ne smiješ ništa očekivati; imaš nerealna očekivanja.  Na sličan se način tretira i pojam želje - kao nešto što čovjeka čini nesretnim. Pitanje je, međutim, kako unutar takvog sustava uvjerenja postići bilo što? Želja, vjerovanje i očekivanje tri su elementa uspjeha - tri kamena temeljca ostvarenja svakog cilja. Želja je emotivni pokretač koji otvara mogućnost postavljanja cilja; vjerovanje je, zapravo, ništa drugo do stavljanje težišta na sebe i svoju želju namjesto na tuđa mišljenja i vjerojatnost njena ostvarenja - ono pretvar

Učenje u Alfa stanju

Istraživanje mozga je danas jedno od najzastupljenijih područja znanstvenog istraživanja uopće. Zahvaljujući istraživanjima dolazimo do novih znanja o tome kako funkcionira mozak i njegov značaja u cjelokupnom sustavu čovjeka. Da bi lakše razumjeli što znači učenje u Alfa stanju i kakve prednosti su u odnosu na dosadašnji način učenja potrebno je objasniti što se dešava sa mozgom i što je "Alfa" stanje.  Električna aktivnost mozga može se mjeriti preko EEG-a (elektroencefalograma) koji očitava Beta, Alfa , Theta i Delta moždane valove.   Kada smo budni mozak dominantno pulsira na Beta moždanim valovima, od 14 do 21 Hz, dok u opuštenom stanju uma i tijela počinje raditi na nižim moždanim frekvencijama, od 7 do 14 Hz, na Alfa frekvencijama. Znanstvena istraživanja dokazala su da Alfa moždani valovi donose mnoštvo dobrobiti kao što su pojačani rad imunološkog sustava, oslobađanje nagomilanoga stresa i stvaranje otpornosti na buduće stresne situacije, sinkroniz