Preskoči na glavni sadržaj

Zašto se bojimo promjena?


Može se reći da postoje dvije vrste straha od promjene. Prva vrsta je strah od promjene koju sami iniciramo; druga vrsta je strah od promjena koje nam se događaju - dolaze same spletom okolnosti. Strah od bilo kakve promjene u svojoj biti predstavlja blokadu za napredovanje i osobni razvoj. Osobno usavršavanje znači stalno mijenjanje. Život je promjena; promjene su sastavni dio života: promjena dan-noć, promjene godišnjih doba...
Odakle nam onda toliki strah od promjene?
Odgovor je jednostavan: zbog želje za sigurnošću. Sigurnost, međutim, najčešće pogrešno tražimo u svijetu izvan nas samih, tzv. objektivnom svijetu u kojem primamo informacije pomoću pet glavnih osjetila: vid, sluh, miris, okus i dodir. Taj je pristup pogrešan jer tako dolazimo do sigurnosti koja se postiže posjedovanjem materijalnih stvari, sigurnog stalnog posla, oslanjanja na odnos s partnerom.
 

Privid sigurnosti

 
Kod takvog pristupa osoba ima odnos posjedovanja prema onom što joj stvara sigurnost; naglasak je, dakle, na "imati". To se može pokazati čak i u tome da se brak i emotivna veza promatraju kao vlasništvo nad drugom osobom. Sve to može kreirati osjećaj sigurnosti, koji je čisti privid. To postaje jasno tek ako nam se dogodi neka neočekivana promjena koja sruši taj naš „siguran“ svijet koji smo si napravili. (Npr. dobijemo otkaz na poslu, ostavi nas voljena osoba...)

Svaka promjena nosi veliku količinu energije. Kako ćemo usmjeriti i iskoristiti tu energiju dok prolazimo kroz proces promjene, ovisi o tome da li ćemo i koliko imati pozitivnog efekta od nje. Količina energije koju promjena iziskuje najčešće nam djeluje zastrašujuće, pogotovo ako promjena nije ugodna. Ta ogromna energija može nas uništiti ili je možemo usmjeriti za osobni razvoj - što će od toga dvoga biti ovisi samo o nama samima i stavu kojeg zauzimamo u trenutku promjene. Ako zauzmemo stav: „To je katastrofa“, usmjeravamo energiju na naše uništenje. To je kao da smo negativno isprogramirali energiju u smjeru bespomoćnosti - usmjerili vlastitu pažnju na ono što smo izgubili jadikovanjem o svojoj tragičnoj sudbini.  
 

Promjene kao životni testovi

 

Ako pak zauzmemo stav: „To je novo iskustvo i izazov“, stavljamo energiju u funkciju osobnog razvoja, rasta i unutrašnjeg sazrijevanja.  Promjene su naši životni testovi. Jesmo li naučili lekciju i prelazimo li na novu, višu razinu, ovisi o tome kako se odnosimo prema promjeni i energiji koju ona nosi. 

Spoznaja i prihvaćanje istine kako u biti ništa ne posjedujemo nego nam je samo dano na korištenje, daje nam snagu za prolazak kroz promjene.
Iz te perspektive postajemo svjesni kako je prava, istinska sigurnost u nama samima: u našoj snazi, odlukama koje donosimo i načinu na koji se nosimo s promjenama.


Primjedbe

  1. Odlično! Baš sam tražila ovaj članak o promjenama koji je Nikoleta pisala još tamo 2008. Čini mi se da je bio objavljen na she portalu. :-)

    OdgovoriIzbriši

Objavi komentar

Popularni postovi s ovog bloga

Nemam vremena

  "Nemam vremena!", koliko to puta dnevno pomislite ili izgovorite ili čujete? Koliko to puta čujete u svojoj okolini? Da li vam je to postao program, navika, opravdanje ili ste loše posložili prioritete?! Moje iskustvo s "nemam vremena" dovelo me, da zaista nisam imala vremena za najbitniju osobu - mene, a tada više nije imao tko drađivati sve što je stajalo ispred mene. To je napravilo veliki kolaps. Od stresa i nezadovoljstva sobom i životom generalno, nisam vidjela izlaz. U tom trenu nisam imala vremena ni za vježbu, a i kad sam razgrnula vrijeme da odradim bar jednu malu meditaciju, bila sam plitko i ispadala na prvu misao koja mi se pojavila. Jedne noći u besanici (nisam se sjetila odraditi tehniku kako bi zaspala), negdje pred jutro, odjednom mi je postalo jasno da svi imamo 24 sata, da ni sekundu ne možemo prebaciti u novi dan i da nije problem u vremenu, već u mojem poslagivanju prioriteta. Tada mi je postalo jasno da se to treba promijeniti. Jasno mi je ...

Ostvarite ono o čemu sanjate

Ostvarite ono o čemu sanjate   Početak godine je odlično vrijeme za donošenje odluka i postavljanje novih ciljeva. Oklijevanje koje je suprotnost odluci, uobičajen je   neprijatelj kojeg svaki čovjek može pobijediti. Na većinu ljudi koji ne uspijevaju akumulirati dovoljno   novca za svoje potrebe lako utječu mišljenja drugih.  Oni dopuštaju medijima, brbljavim kolegama i prijateljima da razmišljaju umjesto njih. Svatko raspolaže mnoštvom mišljenja i spreman ih je ponuditi svakome tko je spreman prihvatiti ih. Ukoliko na donošenje vaše odluke utječe mišljenje drugih, postoji mogućnost da nećete uspjeti u poduhvatu koji ste naumili, a još manje u pretvaranju svoje želje u novac. Ako na vas utječe mišljenje drugih, nećete imati ni svoju želju. Prvi korak prema pretvaranju želje u cilj je odluka . Odlučite što želite a onda to i postignite. Nemojte pokušavati postići taj cilj – jednostavno to učinite , korak po korak. Ako pokušavamo, zna...

Osjećate li se kao da ste zapeli i ne možete postići svoje ciljeve?

Osjećate li se kao da ste zapeli, da ne možete postići svoje ciljeve ili  niste sigurni kako ih postići? Evo pet savjeta koji vam mogu pomoći kod ostvarenja uspješnije budućnosti: 1. Vjerujte u sebe : Prije svega, važno je vjerovati u sebe i svoje sposobnosti. Vjerujte da imate moć stvoriti budućnost kakvu želite. 2. Vizualizirajte svoju budućnost: Odvojite malo vremena da vizualizirate kako izgleda vaša idealna budućnost. Zamislite sebe u toj budućnosti i osjetite emocije povezane s njom. 3. Poduzmite akciju: Manifestacija zahtijeva akciju. Poduzmite korake prema svojim ciljevima i budite otvoreni za prilike koje vam se ukažu. 4. Zahvalnost: Prakticirajte zahvalnost za stvari koje imate u svom životu. To će privući više pozitivnosti i obilja u vaš život. 5. Otpustite ograničavajuća uvjerenja: Otpustite sva ograničavajuća uvjerenja koja vas sputavaju. Prihvatite način razmišljanja obilja i vjerujte da postoji dovoljno uspjeha. Ako ste u potrazi za moćnim alatom koji će podići v...